Kritická situácia je už niekoľko rokov v zdravotníctve
V našich nemocniciach chýba približne 3 000 lekárov a viac ako 10 000 sestier. Počas pandémie sa situácia ešte zhoršila. 2 000 pracujúcich lekárov je v dôchodkovom veku a viac ako 2000 Slovákov aktuálne pracuje v Českej republike. Jedným z hlavných problémov je aj neuznávanie diplomov zo zahraničných krajín, čo výrazne obmedzuje možnosti získania nových kvalifikovaných pracovníkov.
V reštauráciách a hoteloch chýba 20 000 ľudí
Pandémia vážne ovplyvnila sektor HORECA nielen poklesom tržieb, ale aj zamestnanosťou. Neistota okolo situácie viedla k hromadnému presunu pracovníkov do iných odvetví. Niektorí z nich sa presunuli do potravinárskeho priemyslu alebo maloobchodu, avšak mnohí začali pracovať v úplne iných odvetviach. Po skončení pandémie sa väčšina z týchto pracovníkov už späť do reštaurácií a hotelov nevrátila.
Riešením by mohli byť posily zo zahraničia
Nedostatok domácich pracovníkov by čiastočne mohla vyriešiť zamestnanci zo zahraničia. V roku 2023 u nás pracovalo vyše 100 000 cudzincov. Najväčšie zastúpenie majú obyvatelia z Ukrajiny, Srbska a Rumunska. Najviac ich pracuje v strojárstve ako operátori strojov a pomocní pracovníci. Práve tieto manuálne pozície tvoria viac ako dve tretiny voľných pracovných miest, ktoré majú zamestnávatelia problém obsadiť.
Najhoršia je na tom západ Slovenska. Najkritickejšia situácia je v okresoch Nitra a Bratislava, kde na jedného nezamestnaného pripadajú približne tri až štyri voľné pracovné miesta. Pri pracovníkoch bez potrebného vzdelania a technických zručností bude dôležité, aby firmy dodatočne investovali do vzdelania svojich zamestnancov.