Slovensku chýba 80 000 zamestnancov, riešením môžu byť posily zo zahraničia | JOBFARM

Slovensku chýba 80 000 zamestnancov, riešením môžu byť posily zo zahraničia

Slovenské firmy bojujú s rekordným nedostatkom počtu kvalifikovaných zamestnancov. V Bratislave sú pre jedného zamestnanca otvorené až štyri voľné pracovné miesta. Najviac pracovníkov chýba v automobilovom, papierenskom a textilnom priemysle. Problémy hlásia aj sektory dopravy, ubytovania a IT.

Kritická situácia je už niekoľko rokov v zdravotníctve

V našich nemocniciach chýba približne 3 000 lekárov a viac ako 10 000 sestier. Počas pandémie sa situácia ešte zhoršila. 2 000 pracujúcich lekárov je v dôchodkovom veku a viac ako 2000 Slovákov aktuálne pracuje v Českej republike. Jedným z hlavných problémov je aj neuznávanie diplomov zo zahraničných krajín, čo výrazne obmedzuje možnosti získania nových kvalifikovaných pracovníkov.V reštauráciách a hoteloch chýba 20 000 ľudí

Pandémia vážne ovplyvnila sektor HORECA nielen poklesom tržieb, ale aj zamestnanosťou. Neistota okolo situácie viedla k hromadnému presunu pracovníkov do iných odvetví. Niektorí z nich sa presunuli do potravinárskeho priemyslu alebo maloobchodu, avšak mnohí začali pracovať v úplne iných odvetviach. Po skončení pandémie sa väčšina z týchto pracovníkov už späť do reštaurácií a hotelov nevrátila.Riešením by mohli byť posily zo zahraničia

Nedostatok domácich pracovníkov by čiastočne mohla vyriešiť zamestnanci zo zahraničia. V roku 2023 u nás pracovalo vyše 100 000 cudzincov. Najväčšie zastúpenie majú obyvatelia z Ukrajiny, Srbska a Rumunska. Najviac ich pracuje v strojárstve ako operátori strojov a pomocní pracovníci. Práve tieto manuálne pozície tvoria viac ako dve tretiny voľných pracovných miest, ktoré majú zamestnávatelia problém obsadiť.

Najhoršia je na tom západ Slovenska. Najkritickejšia situácia je v okresoch Nitra a Bratislava, kde na jedného nezamestnaného pripadajú približne tri až štyri voľné pracovné miesta. Pri pracovníkoch bez potrebného vzdelania a technických zručností bude dôležité, aby firmy dodatočne investovali do vzdelania svojich zamestnancov.

Rozmýšľate nad zmenou zamestnania?

Pozrite si naše posledné pracovné ponuky

Aktuálne ponuky práce

Posledné články

Naši klienti

Naši partneri